top of page

Den pro outloně


Na naší škole už všichni vědí, jak vypadá outloň, kde žije, čím se živí, co je na něm zajímavého, a hlavně čím a proč je ohrožený.

Všechny tyto informace totiž našim žákům i učitelům předal pan František Příbrský, který je zakladatelem a ředitelem projektu The Kukang Rescue Program. Jde o skupinu zoologů a ochránců přírody, kteří působí v Indonésii na ostrově Sumatra a věnují se právě ochraně outloňů a dalších ohrožených zvířat. V názvu projektu je slovo „kukang“, což je indonéský název pro outloně. Kromě vybudování a provozování rehabilitačního centra pro outloně zachráněné ze zajetí, postavení školy pro indonéské děti, které se v ní učí angličtinu a získávají poznatky o ochraně přírody, rozkrývání sítě pytláků a pašeráků divokých zvířat také umožňují místním farmářům pěstovat šetrným způsobem kávu, jejímž prodejem si zajišťují pravidelný a „férový“ příjem. Díky tomu se povedlo z některých pytláků udělat farmáře a ochránce přírody, kteří dohlížejí na to, aby jiní v jejich místě nepytlačili.

A čím jsou tedy outloni ohroženi? Nejvíce nezákonným lovem a obchodováním na černém trhu - tato zvířata jsou totiž často prodávána jako domácí mazlíčci. Chov v zajetí je pro ně přitom krajně nevhodný - jde o divoká, noční a navíc jedovatá zvířata. Aby své majitele nekousali, jsou jim nešetrným způsobem odstraněny zuby. Je tedy jasné, že tak velmi trpí a často uhynou.

Pan Příbrský přednášel žákům druhého stupně. Na prvním stupni seznámili žáky s outloněm starší spolužáci z 2. stupně, kteří navštěvují přírodopisný kroužek. Velmi pečlivě si připravili prezentace a ve třídách pak své vědomosti předávali mladším žákům. Měli nachystány také kvízy, křížovky a omalovánky. Program se všem moc povedl! Za téměř profesionální přístup bych chtěla žákům z kroužku moc poděkovat a pochválit je!

Aby i naše škola podpořila tuto ochranářskou organizaci, uspořádali jsme finanční sbírku, jejíž výtěžek věnujeme právě projektu The Kukang Rescue Program. Sbírka bude ukončena v pondělí 3. června a jsem moc zvědavá, kolik peněz se povede vybrat. Všem, kteří přispěli jakoukoli částkou (nebo ještě přispějí) bych chtěla velmi poděkovat. Už mnohokrát se potvrdilo, že všichni ze ZŠ Gorkého mají obrovské srdce. O výši sbírky budu informovat po jejím ukončení.

A ještě jedno poděkování bych chtěla vyjádřit – a to panu Františkovi. Za to, že si našel čas a připravil pro nás zajímavé vyprávění, fotografie a filmy. DĚKUJEME a přejeme mu do budoucna spoustu úspěchů v jeho práci.

Více informací o organizaci na webu ZDE: https://www.kukang.org/cs/

L. TulejováComments


Archiv
bottom of page