top of page

Netradiční hodina pracovních činností


Děvčata 7. ročníku si v PČ mohla vyzkoušet práci degustátorů – tedy „ochutnávačů“. Jejich úkolem bylo zhodnotit vlastnosti odrůd jablek a vybrat NEJ jablko. Obě třídy musím pochválit za svědomitou přípravu na hodinu, protože dívky ze 7.B přinesly celkem 9 odrůd a děvčata ze 7.A mají na svědomí rekord – sehnaly celkem 21 odrůd, což je číslo, které se dosud žádné třídě nepovedlo dosáhnout!! Tak velké množství bychom během jedné vyučovací hodiny nestihly vyhodnotit, takže nakonec jsme pro degustaci vybraly 12 odrůd.

Dívky si při degustaci všímaly vnějších znaků plodů (tvar, barva) a také jejich chuťových vlastností, toho, jaká je dužnina, slupka, vůně, šťavnatost apod. Nakonec ohodnotily celkový dojem známkami jako ve škole. Podle tohoto kritéria byly vybrány tři vítězné odrůdy. Jak to tedy dopadlo?

V 7.A soutěžily tyto odrůdy: Wilton Star, Jona Prince, neznámá odrůda, Pink Lady, Golden Delicious, Royal Gala, Zlatá Reneta, Bonita, Granny Smith, Red Prince, Sissi Red, Fuji Kiku.

Pořadí tří nejlepších: 1. Wilton Star, 2. Royal Gala, 3. Golden Delicious a Bonita

V 7.B dívky hodnotily tyto odrůdy: Red Jonaprince, Gala, Red Moon, Granny Smith, Red Delicious, Golden Delicious, Opál, Šampion, Smeralda.

Pořadí nejlepších: 1. Red Delicious, 2. Granny Smith, 3. Golden Delicious

Doufám, že si děvčata z této praktické hodiny odnesla poznatky, které využijí i v životě – až budou kupovat jablka, mohou si vzpomenout, která odrůda jim chutnala a která méně.

Zároveň si snad dívky uvědomily, že jablka jsou ovocem, které se dá vypěstovat i v našich podmínkách, že jsou velmi různorodá, ale hlavně, že jde o vynikající ovoce, které si zaslouží naši pozornost. Ne nadarmo platí pořekadlo: Jedno jablko denně a není třeba lékaře…

Děkuji děvčatům za aktivitu v hodině.

L. Tulejová


Comments


Archiv
bottom of page