top of page

Raný středověk živě


Ve čtvrtek 25. dubna jsme zažili netradiční hodinu dějepisu. Naši třídu, ale postupně také třídu 8. A  a obě sedmičky, navštívil pan Michal Obluk s besedou „Raný středověk živě“.

Velice názorným způsobem, prostřednictvím replik dobových předmětů nám ukázal, jak to  v raném středověku vypadalo, i jak se v té době žilo. Konkrétně jsme mohli vidět, ale také si vyzkoušet, jaké se nosilo oblečení, z čeho se jedlo a pilo, jaké se používaly zbraně a na obrázcích i z povídání jsme se dozvěděli, jak a v čem tehdy lidé bydleli.

Po úvodním povídání jsme se mohli obléct do vlněných i lněných tunik, obout si pravé kožené boty, vyzkoušet si kovové přilby i 7kg vážící kroužkovou zbroj. Moc se nám líbilo  zlatem vyšívané oblečení, různé ozdoby, přezky a náramky.

Hlavně kluci, ale nejen oni, zkoušeli, jak se používaly tehdejší zbraně: meč, štít, sekerka, nůž.  Dozvěděli jsme se o nich třeba, že jeden meč mohl v té době stát až 2 celé vesnice i s lidmi a zvířaty. Že nejpoužívanější zbraní byla sekera, jak se používal štít, jaký je rozdíl mezi kopím a oštěpem i že existovaly různé druhy šípů.

O tehdejším jídle jsme se mj. dozvěděli, že se vůbec nejedla kuřata, protože jim to přišlo jako špinavé zvíře, naopak se jedlo hlavně skopové nebo hovězí maso. A také, že zelenina a ovoce bylo mnohem menší než dnešní vyšlechtěné odrůdy. A třeba mrkev prý byla modrá.

Michal Obluk jako náš „průvodce“ tímto historickým obdobím byl fajn. Šlo vidět, že se o to hodně zajímá a také o tom spoustu ví a i my jsme si toho hodně odnesli. Moc se nám to líbilo, protože se to snažil udělat zajímavě, a i když bylo trošku vidět, že je nervózní, tak to vůbec nevadilo.

Ben, Mojmir a Filip z 8. B


Commentaires


Archiv
bottom of page